Chorvatsko lodí – jak se první den nezabít

Moře, vodu a sluníčko přímo zbožňuji. A loď k té vodě tak nějak patří. Nevěděl jsem co si vlastně sbalit ani jak to bude probíhat. Sbalit se mi nějak povedlo a pak jsme už vyrazili na cestu. Však se můžete podívat sami:

Cesta byla vcelku příjemná. Nakoupilo se asi čtyřicet piv, aby bylo na moři co pít. V Gratzu jsme přespání nenašli a tak jsme pokračovali až do Záhřebu. A odtamtud už to bylo prakticky co by kamenem dohodil. A tak jsme kolem dvanácté hodiny dorazili do maríny v Zátoňi u Šibeniku.

Zatímco já jsem se ujal piva, kapitán šel přebírat loď, která měla být připravená k odjezdu. Museli jsme si doplnit zásoby vody… Předávající chorvatský teenager o lodi nevěděl nic, takže vše trvalo asi tak o hodinu déle než mělo. Ale vypluli jsme.

Chorvatský ostrůvek z moře

Minuli jsme Šibenik a vydali se směrem na Kornati. Jakmile to šlo, napli jsme plachty a já se začal učit lodní hantýrku a úkony za pochodu. Při první změně větru jsme se pustili do přehození přední plachty zprava doleva. Při tomto manévru se musí na jedné straně lano povolit a na druhé přitáhnout. Já jsem lano povoloval. Nebylo k tomu daleko a mohl jsem si zlomit ruku. Lano se mi po jeho puštění obtočilo kolem ruky. Naštěsti necukla plachta natolik silně, aby mi ruku zlomila. Není třeba dodávat, že příště bylo třeba si celou situaci lépe ohlídat.

Zátoka pro kotvení.

Ač byl ten den náročný, tak jsem ho ve zdraví přežil. A naše loď šipnata se velmi rychle stala mojí zálibou. Večer jsme strávili na bójce v krásné zátoce a já se seznamoval se zbytkem posádky…

Caen Ragestorm

Vaše komentáře

„Proti blbosti i bohové bojují marně.“ Jan Werich