Chorvatsko lodí – Konečně pořádně fouká.

Druhý den stál opravdu za to. Konečně pořádně foukalo, dostal jsem svou první mořskou nemoc a viděl jsem delfíny… V Chorvatsku. Ano opravdu jsme potkali v Chorvatsku delfíny. Pro mě to bylo neuvěřitelné. Jak to probíhalo, se podívejte sami:

Co ještě musím zmínit je to krásné spaní, kdy se pro Vás moře stane jakousi kolébkou, která člověka ukolébá k příjemnému spánku. Aspoň u mě to tak bylo.

Po snídaní zavál boční vítr a my se vydali směr národní park Kornati. Už dopoledne se mi dostalo řádné zkušenosti s plachtěním, kdy loď jela v parádním náklonu a posádka v plné polní a hlavně ve skvělé náladě. Na oběd jsme zastavili v zátoce cestou na Kornati.

Chorvatská zátoka

Já se vydal skokem z lodi prozkoumat místní ostrůvek, který se mi odvděčil úžasným výhledem na širé moře. Už dopolední náklon a vichr na vrcholku kopce byl předzvěstí.

Nicméně jsme se parádně nadlábli a vypluli jsme kolem Kornat, kde jsme po levé straně měli otevřené moře. Přiznám se, že mi to vůbec nesedlo. Při větších vlnách mi bylo jen hůř a hůř. I přes snahu koukat vpřed a zabavit se kormidlováním jsem zbledl jako stěna a oběd předal rybám. Co přišlo vzápětí, bylo však neuvěřitelné. Asi Poseidon nechtěl, abych na moře zanevřel a tak poslal své vyslance. A opravdu chvíli na to připlavali delfíni, kteří vesele skákali kolem lodi. Ta mořská nemoc za to rozhodně stála. Delfíni s námi pluli dobrých deset minut a já na svojí nevolnost prakticky zapomněl. Bohužel jsem je však nestihl nahrát ani vyfotit. Některé obrázky však mají zůstat jen člověku pro jeho potěšení, jako památka.

Západ slunce na Kornatech

Na večer se kotvilo na Kornatech v příjemné zátoce. Poplatek za kotvení přijel vybrat mladý Chorvat se svým kapitánem. První cena byla 5OO kun (asi 1850 korun). Starý mořský vlk však měl na jazyku vyprahlo a babídl cenu 200 kuna a 2 piva. Nabídli jsme mu tedy českou plzeň, nicméně se kapitán přeřekl a chtěl rovných 300 kuna. Na to jsme mu odpověděli, že dobrá, ale dostane pouze jedno pivo. S posmutnělou tváří přijal naši nabídku a už se otočil a chtěl odjet. My jsme však byli hodní a druhou plzeň jsme jim při odjezdu věnovali, aby se kapitán rozdělil i se svým mladým kolegou. Koneckonců sleva 200 kun za 2 piva, kdy v Chorvatsku stojí pivo cca 20 kun, je dobrá sleva.

Caen Ragestorm

Vaše komentáře

„Na světě je zavedeno, že spousta hloupých si hraje na chytré. Z chytrých, kterých je na světě nedostatek, jen ti nejchytřejší si hrají na hloupé.“ Jan Werich