Pražský hrad aneb návštěva Pražáka po letech

Pražský hrad patří k nejnavštěvovanějším památkám Prahy a to hlavně turisty. Nicméně se najdou chvíle, kdy si i Pražák najde čas a cca po deseti letech chloubu Prahy navštíví. A když je k tomu krásné počasí, pak je to zážitek opravdu povedený.

Pražský hrad - Katedrála Svatého Víta

Dostat se tam je ovšem nyní o něco komplikovanější vzhledem ke vstupním kontrolám. Nicméně i strážníci mají smysl pro humor.

Na všech vstupních místech na Pražský hrad jsou aktuálně kontroly a zátarasy, aby ochránily hlavu státu. O tom, že fronta, která tak vzniká, je jedno velké bezpečnostní riziko, pomlčím. Poté co se vystojí asi půlhodinová fronta (o státním svátku v pondělí po obědě) Vás strážník kontroluje i detektorem kovu.
Načež si strážník prohlíží fotografické vybavení, přehlíží šroubovák a ptá se, jestli sebou mám nějaký nůž. Odpovídám, že dnes ne. Mladý policista se zarazil a začal vyzvídat, zdali jindy nůž nosím… Strážníka jsem uklidnil slovy, že do přírody je nůž praktická věc, nicméně na hrad se nehodí. Trochu jsem se obával, nicméně policista v klidu odpověděl, že správný muž má mít nůž a ukázal rukojeť vlastního. Po této úsměvné scéně mi již nic nebránilo v prodírání se davem a pořízení následujících fotek.

Královská obora
Královská obora Pražského hradu.

Pražský hrad kromě královské obory a v ní se nacházejícího letohrádku královny Anny, nabízí pohled na císařskou konírnu, Schwarzenberský palác a baziliku Svatého Jiří. A samozřejmě by nebylo dobré zapomenout na katedrálu Svatého Víta.

Katedrála Svatého Víta
Katedrála Svatého Víta z blízka.

Ač se všude pohybuje dost lidí, Pražský hrad je opravdovou chloubou Prahy a jeho návštěva mě potěšila. Tak snad ho zase navštívím a nebude to trvat dalších 10 let.

Vaše komentáře

„Na světě je zavedeno, že spousta hloupých si hraje na chytré. Z chytrých, kterých je na světě nedostatek, jen ti nejchytřejší si hrají na hloupé.“ Jan Werich